BALANS STRUKTURALNY I KONTROLA MOTORYCZNA, A WZORZEC RUCHU

BALANS STRUKTURALNY I KONTROLA MOTORYCZNA, A WZORZEC RUCHU
Tomasz Leśnikowski, 21-01-2021

BALANS STRUKTURALNY I KONTROLA MOTORYCZNA, A WZORZEC RUCHU

Czym tak naprawdę są opisane wyżej pojęcia?

Jaki mają one wpływ na poprawne wykonanie każdego ćwiczenia?

Dlaczego wszystkie czynniki są od siebie zależne?

 

Odpowiedź na powyższe pytania można streścić w zasadzie w jednym zdaniu:

jest to system oparty o zintegrowanie trzech składowych i jednoczesnej pracy nad nimi.

Balans strukturalny to pojęcie przedstawione przez Charlesa Poliquina odnoszące się do równowagi siły i masy mięśniowej pomiędzy poszczególnymi segmentami naszego ciała:

  • Przód ciała vs. tył ciała
  • Górna połowa ciała vs. dolna połowa ciała
  • Lewa strona ciała vs. prawa strona ciała

 

Balans ten można rozumieć jeszcze dokładniej opisując go jako proporcję sił między mięśniami, która umożliwia ich właściwą pracę lub eliminuje problemy strukturalne. Te dysfunkcje przeszkadzają w odpowiednim zaangażowaniu wybranych mięśni do wykonania konkretnego ruchu, dlatego odpowiednią metodą będzie dobór ćwiczeń specjalistycznych/akcesoryjnych/ prewencyjnych, które będą miały na celu wyrównanie proporcji sił i masy mięśniowej w poszczególnych rejonach naszego ciała.

Analogicznym pojęciem do balansu strukturalnego będzie dysbalans strukturalny, odnoszący się do zachwiania wymienionej wyżej harmonii. Jest to bardzo ważny element zwłaszcza przy programowaniu treningu, który powinniśmy wziąć pod uwagę trenując samemu, bądź z klientem. Bardzo często dysbalans strukturalny sam w sobie nie jest jednak problemem – głównym problemem jest kontrola motoryczna, a w zasadzie jej brak. Zazwyczaj to objawy związane z dysbalansem strukturalnym są przyczyną problemów z kontrolą motoryczną.

 

Dysbalans strukturalny na przykładzie stawu ramiennego

Z tego względu, że wiele dyscyplin sportowych charakteryzuje się ruchami w modelu push (pchającymi), to bardzo często dochodzi do zachwiania równowagi sił i elastyczności w poszczególnych strukturach okalających zarówno łopatkę, jak i staw ramienny.

Boks, pływanie, siatkówka, koszykówka, rzut oszczepem, pchnięcie kulą, baseball, tenis ziemny – to tylko przykłady sportów, które powodują systematyczne kontuzje lub przeciążenia w obrębie kompleksu barkowego.

Bardzo ważnym czynnikiem w treningu osób związanych z tego typu ruchami jest wzmacnianie mięśni przeciwstawnych (antagonistów) czy lokalnych stabilizatorów, aby usprawnić prawidłowe funkcjonowanie zarówno stawu ramiennego i łopatki oraz całego odcinka piersiowego i szyjnego kręgosłupa.

Skupiając się na wzmacnianiu rotatorów stawu ramiennego, tylnych aktonów mięśnia naramiennego, mięśni czworobocznych (w części dolnej i środkowej), równoległobocznych oraz najszerszych grzbietu, na pewno przyczynisz się do prozdrowotnych aspektów treningu, a co za tym idzie – będziesz miał(a) większą skuteczność i bezpieczeństwo podczas zawodów sportowych.

Czym w zasadzie jest kontrola motoryczna?

Kontrolę motoryczną można opisać jako koordynację wewnątrz i międzymięśniową, pozwalająca na właściwy tok myślowy i sposób wykonania danego wzorca ruchu. Mówiąc prościej: masz możliwość ruchu, umiesz się ruszać, ale pytanie czy potrafisz poruszać się w najbardziej ekonomiczny sposób?

Z kolei wzorzec ruchu stanowi konkretną technikę wykonania powtórzenia i konkretny sposób myślowy. Aby wykonać prawidłowy wzorzec ruchu – musi na to pozwolić właściwa kontrola motoryczna.

Bądź skupiony(a) podczas każdego ćwiczenia, w trakcie każdej serii, wykonując każde powtórzenie. Określ ilość pracy jaką wykonasz w każdym ćwiczeniu oraz tempo każdego powtórzenia w każdej z faz ruchu (ekscentryka, izometria, koncentryka). Świadomość pracy własnego ciała, prawidłowa kontrola nerwowo-mięśniowa, prewencja i stopniowe budowanie siły to niemal doskonały model na bycie zdrowym, silnym i sprawnym przez wiele lat.

Tomasz Leśnikowski

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy na szkolenia i webinary Tomka:

PFS Trening Funkcjonalny
PFS Kettlebells Training
PFS Taśmy Podwieszane
PFS Trening Upper Body z Odważnikami Kettlebel
PFS Trening Lower Body z Odważnikami Kettlebel