Szkolenie PFS® Anatomia i Fizjologia to podstawowy zakres wiedzy z anatomii funkcjonalnej i fizjologii w wysiłku fizycznym. Szkolenie przygotowujące do pracy Instruktora Fitness. Niezbędna wiedza w rozumieniu pracy ludzkiego organizmu w kontekście jego funkcjonowania, budowania poprawności ruchu jak i zastosowania fizjologicznych aspektów w kształtowaniu bezpiecznego treningu. Poprzez wyjaśnienie zagadnień z zakresu fizjologii wysiłku oraz biomechaniki zyskujesz gruntowną wiedzę w kluczowych działaniach jaki rodzaj wysiłku oraz jakie metody i techniki mają wpływ na budowanie pożądanych zdolności motorycznych. W celu zrozumienia metod kształtowania zdolności motorycznych niezbędna jest praktyczna wiedza fizjologicznych podstaw ich kształtowania.
Dla kogo przeznaczony jest ten kurs?
Dla osób rozpoczynających swoją edukację w dziedzinach fitness i przejść na wyższy poziom edukacji. Osób chcących zdobyć i usystematyzować wiedzę z zakresu treningu pragnących jedynie poprawić swój warsztat ćwiczeń i skorzystać z dostępnych seminariów i warsztatów.
Czego nauczysz się na szkoleniu?
Jak wykorzystać wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, biochemii w praktycznym zastosowaniu w treningu. Wykłady prowadzone są w sposób odnoszący do wiedzy praktycznej w treningu.
Kręgosłup i klatka piersiowa – liczba kręgów, lordoza, kifoza, skolioza, części kręgosłupa i odpowiadające im kręgi, rodzaje żeber)
Ramię – obojczyk, łopatka
Miednica – kość biodrowa, łonowa i kulszowa
Kończyna dolna i górna – kość ramienna, kości przedramienia (łokciowa i promieniowa), kości nadgarstka, kości śródręcza, paliczki; kość udowa, kości podudzia (piszczelowa i strzałkowa), kości stepu, śródstopia, paliczki.
Rodzaje połączeń kości – ścisłe, półścisłe, ruchome
Stawy ruchome i ich rodzaje – kulisty, eliptyczny, siodełkowaty, zawiasowy, obrotowy, płaski
Ruchy stawów – nazewnictwo specjalistyczne (zginanie, prostowanie, odwodzenie + odwodzenie horyzontalne, przywodzenie + przywodzenie horyzontalne, rotacja wewnętrzna, zewnętrzna, obwodzenie, supinacja, pronacja, przeciwstawianie, unoszenie, obniżanie, wysuwanie do przodu, cofanie, zginanie grzbietowe, zginanie podeszwowe – prostowanie, odwracanie stopy = unoszenie brzegu przyśrodkowego (wewnętrznego) = supinacja, nawracanie stopy = unoszenie brzegu bocznego (zewnętrznego) = pronacja, zgięcie do boku, rotacje).
Mięśnie i praca mięśni.
Funkcje układu mięśniowego.
Rodzaje tkanki mięśniowej.
Struktura mięśnia szkieletowego.
Definicje używane w opisie mięśni (przyczep początkowy, końcowy, bezpośredni, brzusiec).
Przyczepy mięśniowe – ścięgna, powięź.
Jak działają mięśnie?
Rola mięśni w ruchu.
Rodzaje skurczy mięśniowych.
Włókna mięśniowe.
Układ nerwowy i jego rola w generowaniu skurczy mięśniowych.
Główne mięśnie ciała:
Głowa i szyja
Klatka piersiowa i brzuch
Obręcz barkowa i kończyna górna
Obręcz biodrowa i kończyna dolna
Przyczepy mięśniowe i funkcje poszczególnych mięśni
Serce, płuca i układ krążenia.
Krew
Funkcje układu krwionośnego
Struktura krwi
Serce, mały i duży obieg krwi
Układ wrotny wątroby i naczynia wieńcowe.
Żyły i tętnice.
Ciśnienie krwi i tętno.
Krzepniecie krwi.
Główne naczynia krwionośne.
Budowa płuc ,funkcja aparatu oddechowego
Adaptacje i parametry układów w wysiłku fizycznym
Energetyka wysiłków
Substraty energetyczne.
ATP
Metabolizm – katabolizm i anabolizm.
Trzy sposoby wytwarzania energii w trakcie ćwiczeń.
Wpływ wysiłku fizycznego na układ kostny
Wpływ wysiłku fizycznego na układ mięśniowy
Wpływ wysiłku na układ nerwowy
Wpływ wysiłku fizycznego na układ oddechowy
Wpływ wysiłku na układ krążenia
Źródła energii
Rodzaje przemian
Jakie są Twoje możliwości po tym kursie?
Opanowana wiedza pozwala skuteczniej rozpoznawać funkcjonalność ludzkiego organizmu, przez co daje dostęp do lepszego rozumienia budowania skutecznych treningów. Pozwala wykorzystać wiedzę do świadomego rozumienia biomechanicznego i fizjologicznego funkcjonowania ludzkiego organizmu w aspekcie wysiłku fizycznego. Pozwala wejść na wyższy poziom edukacji i skorzystać z kolejnych etapów możliwych szkoleń, warsztatów i seminariów.
Materiały
Materiały w wersji elektronicznej.
Po dokonaniu płatności uczestnik otrzymuje nielimitowany dostęp do platformy e-learningowej, gdzie znajdują się wszystkie materiały szkoleniowe.
Dostęp do platformy uczestnik otrzymuje drogą mailową po dokonaniu płatności (po otrzymaniu informacji o zmianie statusu płatności na aktywny).
Egzamin
Egzamin teoretyczny w formie testu jednokrotnego wyboru w wersji elektronicznej. Do napisana egzaminu wymagany jest telefon/tablet/laptop z dostępem do Internetu.
Egzamin składa się z testu z anatomii i fizjologii (35 pytań, 30 minut).
Certyfikat
Uczestnicy otrzymują elektroniczny certyfikat ukończenia szkolenia PFS® Anatomia i Fizjologia (po pozytywnym zaliczeniu egzaminu).
Jesteśmy akredytowani przez REPs Polska. To szkolenie posiada 8 punktów CPD (Continue Professional Development).