TOP 3 ĆWICZENIA Z KETTLEBELLS

TOP 3 ĆWICZENIA Z KETTLEBELLS
Tomasz Leśnikowski, 27-08-2018

HISTORIA KETTLEBELL

Odważnik kettlebell wywodzi się już z czasów starożytnych, kiedy to greccy atleci opierali na nim większość swojego treningu. A przecież kult sylwetki, podobnie jak w dzisiejszych czasach, był oznaką zdrowia i wytrwałości. Oficjalne zawody w posługiwaniu się kettlami odbyły się już w drugiej połowie XX wieku w ZSRR, by następnie zyskać popularność w USA, Europie Zachodniej i w końcu w Polsce.

Tak naprawdę dopiero od niedawna zawodnicy najróżniejszych dyscyplin sportowych zaczęli dostrzegać wielorakie korzyści płynące z używania kettli. Trójboiści, lekkoatleci, zawodnicy rugby czy sportów walki coraz częściej chwytają po odważniki kulowe w celu usprawnienia wybranych cech motorycznych.

Praca z odważnikami kettlebell nie opiera się jedynie na zwiększeniu masy mięśniowej. W zależności od doboru ćwiczeń i charakteru treningu można rozwijać wiele aspektów treningowych, m.in.: budowanie siły, ogólną kondycję i sprawność fizyczną, dynamikę, moc, czy gibkość.

 

OD JAKIEGO OBCIĄŻENIA NAJLEPIEJ ZACZĄĆ?

Wszystko zależy od rodzaju i celu ćwiczenia, a także od płci i wagi ciała. Kobiety zaczynają zwykle od ciężaru 8/12kg, natomiast mężczyźni od 16/20kg. Oczywiście każde ćwiczenie podyktowane jest również indywidualnymi możliwościami i umiejętnościami.

Jednak aby dostać się do oficjalnego zespołu CKBTOP TEAM POLSKA, należy wykonać ćwiczenia, takie jak Snatch Test, TGU, Pistol Squat, Pull Up, Military Press. Wszystkie ćwiczenia (oprócz snatchy) wykonuje się z połową wagi ciała. Trzeba naprawdę ciężko pracować, aby osiągnąć takie wyniki, lecz osoby ćwiczące rekreacyjnie powinny skupić się przede wszystkim nad udoskonalaniem techniki ćwiczeń.

 

TOP 3 NIEZASTĄPIONE ĆWICZENIA Z KETTLEBELLS

Przede wszystkim należy zauważyć, że tradycyjna sztangielka nie jest w stanie zastąpić odważnika kettlebell. Ze względu na przesunięty środek ciężkości, wymusza on niejako większą stabilizację stawu ramiennego. Dzięki temu jeszcze bardziej kładzie nacisk na wzmacnianie wszystkich ścięgien, więzadeł i elementów okołostawowych całej obręczy barkowej.

Pierwszym ćwiczeniem, które w sposób kompleksowy wzmacnia ciało jest GOBLET SQUAT. Poprzez utrzymywanie kettli przy klatce piersiowej wzmacniane są całe ramiona, mięśnie brzucha, pleców i nóg.

Jednym z najbardziej ogólnorozwojowych, a zarazem niezastąpionych ćwiczeń dla każdej trenującej osoby jest SWING. Idea tego ćwiczenia opiera się na połączeniu wielu cech motorycznych: siły, wytrzymałości, dynamiki, koordynacji ruchowej oraz odpowiedniego oddechu. Powiązanie wszystkich umiejętności gwarantuje płynny i ekonomiczny ruch, który można powtarzać wiele razy.

Trzecim ćwiczeniem budującym prawdziwą siłę funkcjonalną jest tureckie wstawanie (TGU – TURKISH GET UP). Przechodzenie z jednej pozycji do drugiej, utrzymując jednocześnie kettla cały czas pionowo względem ziemi, nie jest wcale łatwym zadaniem. Ćwiczenie to wykorzystywane jest także w rehabilitacji pourazowej, gdzie kładzie się nacisk przede wszystkim na stabilizację stawu ramiennego.

Każde z wymienionych ćwiczeń można wykonywać jednorącz bądź oburącz, z jednym lub z dwoma odważnikami. Praca unilateralna wymusza dodatkowo większe skupienie i stabilizację, zapobiegając często wielu urazom czy kontuzjom. Dlatego funkcjonalność odważników kettlebell jest niezastąpionym narzędziem do pracy nad swoim ciałem i zyskują one coraz większą popularność w naszym kraju.

Najbliższe szkolenia: 
✅16.06 Warszawa ✅27.01 Poznań ✅03.03 Wrocław ✅ 17.03 Kraków ✅ 17.02 Gdańsk ✅ 14.04 Szczecin

więcej na temat szkolenia na: https://www.profi-fitness.com.pl/trener-personalny/kettlebells-training