Skąd się biorą punkty spustowe- objawy i cechy charakterystyczne cz. 1

Skąd się biorą punkty spustowe- objawy i cechy charakterystyczne cz. 1
Bartosz Szostak, 14-01-2019

Punkty spustowe charakterystyka ogólna

Mięśnie stanowią od 40-50% masy ciała, 650 mięśni utrzymuje naszą wyprostowaną sylwetkę umożliwiające wykonywanie ruchów lokomocyjnych, chronią szkielet, nerwy i naczynia krwionośne. Mięśnie powiązane są z tkanką łączną, która zawiera bardzo dużą ilość nocyceptorów co umożliwia im odczuwanie bólu podczas wykonywania nieprawidłowych ruchów, utrzymywaniu nieprawidłowej postawy ciała lub po przebytej kontuzji. Każdy z nas wykonując automasaż tkanek miękkich czuje tępy, często narastający ból mięśniowy zlokalizowany w różnych częściach układu mięśniowo - powięziowego. Uszkodzenie pojedynczych włókien mięśniowych, wynikające z treningu siłowego, nieprawidłowych wzorców ruchowych, prowadzi do utworzenia stałego wzmożonego napięcia tych włókien. Milimetrowe miejsce ze wzmożonym napięciem jest nazywane punktem spustowym, ze skrajnie odczuwalnym bólem.

Punkty spustowe mogą występować miejscowo, nie ujawniając swojego istnienia, lub promieniować w inne obszary ludzkiego ciała. W przypadkach promieniowania najciężej ustalić miejsce pochodzenia bólu i  konkretnej przyczyny pojawienia się punktu spustowego. Praca mięśniowo - powięziowa z punktami spustowymi przynosi pozytywne efekty nawet, gdy problemy trwały od kilku dni lub po latach.

Cechy charakterystyczne z jakimi możemy się spotkać mówiąc o punkcie spustowym, podczas wykonania nacisku to, kłucia, ugniatania lub ból w postaci siniaka. Często wspomina się też o zaburzeniach równowagi, co jest związane ze stałym złym napięciem mięśniowym. Osoby borykające się z punktami spustowymi, często narażone są na obniżenie regeneracji sennej  ze względu na miejscowe bóle mięśniowe. Umiejscowienie punktu spustowego zazwyczaj jest miejscem skróconym, ciężkim do rozciągania inna sytuacja jest u osób aktywnych, nadmiernie ruchowych u tych osób skrócenie mięśnia nie występuje lecz punkty spustowe się pojawiają, dlatego możemy powiedzieć, że skrócenie ma charakter względny.

Rodzaje punktów spustowych

Możemy podzieli punkty spustowe na kilka rodzajów ze względu na strukturę tkanki, rozróżnia się:

  • mięśniowo - powięziowe,
  • ścięgniste, więzadłowe,
  • podskórne,
  • okostnowe.

Ze względu na stan aktywność, możemy wyróżnić aktywne i utajnione. Ostatnim podziałem mięśniowo - powięziowych punktów spustowych jest podział w zależności od rodzaju i czasu powstawania, nazywamy je punktami spustowymi pierwotnymi, wtórnymi i satelitarnymi. W tym artykule zostaną opisane  punkty spustowe aktywne i utajnione.

 

Aktywny punkt spustowy

Mówiąc o aktywnym punkcie spustowym mamy na myśli nadwrażliwe miejsce, które występuje w spoczynku oraz w czasie wykonywania różnego rodzaju aktywności dnia codziennego. Jest to jedna z najgorszych form punktu spustowego, który bardzo często nie pozwala na prawidłowe funkcjonowanie i wykonywanie najprostszych form ruchu taki jak chociażby chód. Podczas wykonania mechanicznego docisku najprostszej formy mobilizacji punktu spustowego pacjent odczuwa ogromny dyskomfort bólowy miejscowo lub często promieniujący do innych obszarów ciała.

 

Utajnione punkty spustowe

Utajnione punkty spustowe nie wywołują bólu spontanicznego. Tkliwy ból pojawia się dopiero podczas mechanicznego dotyku inaczej nazwanego palpacją. Jest to rodzaj punktu spustowego, który występuje u każdego człowieka aktywnego fizycznie oraz u osób nie wykonującej żadnej aktywności fizycznej.  Utajniony punkt spustowy powstaje podczas codziennych ruchów lokomocyjnych bardzo często wykonywanych nie prawidłowo.         

W drugiej części artykułu zostanie opisana druga grupa punktów spustowych w zależności od  czasu ich powstawania, oraz zaburzenie koordynacji mięśniowej spowodowane przykurczem mięśniowo - powięziowym.

Aby pogłębić wiedzę w tym temacie serdecznie zapraszamy na jedno z naszych szkoleń PFS Mobilność i Stabilność ze sprzętem

 

Zapraszamy do drugiej części artykułu na: Punkty Spustowe cz.2

Umów się z doradcą
Skorzystaj z naszego doświadczenia umów się na bezpłatną konsultację.
Wypełnij formularz