Aqua Fitness na 5 sposobów

Aqua Fitness na 5 sposobów
Justyna Fudal, 15-06-2020

Szukasz ciekawego pomysłu na trening w wodzie? Poznaj aqua fitness na 5 sposobów.

Aktywność fizyczna, obok właściwego żywienia i regeneracji,  jest niezwykle ważnym elementem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Warto pamiętać o tych trzech składowych, by móc dłużej cieszyć się zdrowiem fizycznym i psychicznym. W poprzednim artykule opisałam wielowymiarowe profity płynące z uprawiania aqua fitnessu. Poniżej opiszę kilka ciekawszych treningów aqua, z jakimi możemy się spotkać na basenach. 

 

AQUA INTERVAL

To jedna z najpopularniejszych ostatnio form treningu, nie tylko w wodzie. Interwał polega na stosowaniu zmiennej intensywności ćwiczeń: okresy intensywnego wysiłku przeplatają się z okresami o umiarkowanej bądź niskiej intensywności, w czasie których nie dochodzi do pełnego wypoczynku. Praca opierająca się na rosnącym zmęczeniu i deficycie tlenowym sprawia, że energia spalana jest jeszcze długo po zakończonym treningu. Dzięki temu kompozycja prostych i nieskomplikowanych ćwiczeń ma wielu sympatyków głównie wśród osób chcących zgubić zbędną tkankę tłuszczową. Trening ułożony w formie interwałów będzie idealny także dla wszystkich, chcących poprawić swoją wydolność czy wytrzymałość. 

 

AQUA POLE

To jedna z ciekawszych propozycji treningowych. Ćwiczenia odbywają się przy pomocy specjalnie przymocowanej do dna basenu rury. Pomysł został zaczerpnięty z sali fitness, jednak właściwości wody sprawiają, że tożsamy pole dance w wodzie różni się od tego na lądzie (odciążenie i bezkontuzyjność). W czasie akrobacji przy rurze wzmacniamy przede wszystkim siłę i wytrzymałość mięśni obręczy barkowej, klatki piersiowej, pleców i core. Dodatkowo elementy stretchingu w wodzie zwiększają zakresy ruchomości w stawach. Trening ten skierowany jest także dla pań, które chcą poczuć się kobieco i zmysłowo. 

 

AQUA KICKBOXING

To kolejny trening mający swoją genezę na sali treningowej. Wywodzi się ze sztuk walki i polega na wykonywaniu serii kopnięć i uderzeń pięściami. W wodzie używamy do tego specjalnych piankowych mankietów na kostki i rękawic na dłonie, często również otulin zakładanych na wcześniej opisywane rury, spełniających rolę worków treningowych. Kickboxing to bardzo intensywny trening, który angażuje do pracy całe ciało i usprawnia jego motorykę - koordynację ruchową, szybkość, gibkość, zręczność, siłę i wytrzymałość. Oprócz cech fizycznych trening ten rozładowuje stres psychiczny i podnosi pewność siebie. Ta forma zajęć zdecydowanie przemówi do panów, którzy do tej pory kojarzyli aqua fitness wyłącznie z gimnastyką dla seniorów i kobiet.

 

AQUA CHOREOGRAPHY

To trening typu cardio o umiarkowanej intensywności, skupiający się na spalaniu tkanki tłuszczowej. Ułożony jest w formie choreografii, czyli połączonych ze sobą kombinacji ćwiczeń, wykonywanych w rytm muzyki. Uczestnicy w czasie treningu powtarzają układ ruchów, ćwicząc pamięć i koordynację ruchową. Jest to niedoceniana aktywność fizyczna, najrzadziej obecnie praktykowana ze względu na dużą ilość pracy potrzebną do ich odpowiedniego przygotowania. Polecam trening każdemu, kto lubi poprzez zabawę realizować swoje cele treningowe. 

 

AQUA SUP

To trening wykonywany z pomocą specjalnych desek, tzw. SUP. Rozgrzewka odbywa się w wodzie, natomiast cześć główna zajęć na desce. Ze względu na niestabilność podłoża ta forma zajęć najmocniej ze wszystkich wzmacnia mięśnie głębokie naszego ciała. Poprawia także równowagę i koordynację ruchową. To trening zupełnie inny niż wszystkie, dla każdego, kto pragnie odmiany i szuka nowych wyzwań. 

 

W dobie dzisiejszych czasów, pochłonięci pracą, domem i innymi obowiązkami, szukamy optymalnego treningu, dającego wiele korzyści w krótkim czasie. Ćwiczenia w wodzie idealnie wpisują się w ten schemat. Ich kompleksowy wpływ na zdrowie sprawia, że jest to idealny wybór dla każdego, komu ciężko wygospodarować czas dla siebie. 

 

Wszystkich adeptów aqua fitnessu zapraszam na szkolenie PFS AQUA FITNESS INSTRUCTOR oraz warsztaty PFS AQUA FULL EQUIPMENT. 

 

Justyna Fudal

Szkoleniowiec Aqua Fitness Instructor