AKTYWNY SENIOR, CZYLI AKTUALNY BOOM NA ZAJĘCIA W FITNESS KLUBACH - JAK SIĘ DO NICH PRZYGOTOWAĆ?

AKTYWNY SENIOR, CZYLI AKTUALNY BOOM NA ZAJĘCIA W FITNESS KLUBACH - JAK SIĘ DO NICH PRZYGOTOWAĆ?
dr Olga Borysławska, 26-10-2023

Seniorzy, podobnie jak osoby w każdym innym wieku, różnią się pod względem swoich zainteresowań, poziomu aktywności fizycznej i zdrowia. Świadomość społeczna, jak i wiedza o tym, że regularny ruch jest kluczem do utrzymania zdrowia i długowieczności tej grupy znacznie wrosła.

Kim jest senior?

Za początek starości według WHO uznaje się ukończenie 60 lat, natomiast według ONZ jest to 65 rok życia. Szacuje się, że liczba osób w wieku 60+ w Polsce wynosi aktualnie 9,7 mln, natomiast według prognozy GUS w 2030r. będzie ona wynosiła 10,8 mln. Dotychczasowe aktywności takie jak spacer, jazda na rowerze, pływanie to dobre opcje, ale obecni seniorzy mają większe potrzeby, chcą być częścią społeczeństwa, pragną integracji, chcą nawiązywać więzi. Coraz więcej seniorów pojawia się w fitness klubach, poszukując miejsc, gdzie będą mogli ćwiczyć pod opieką wykształconych pod tym kątem instruktorów, gdzie otrzymają wsparcie, motywację i zestawy spersonalizowanych ćwiczeń adekwatnych do ich stanu zdrowia i dopasowanych do dysfunkcji w ich układzie ruchu.

Rola Instruktora w treningu seniora

Zadaniem Instruktorów będzie zachęcenie tej grupy do aktywności, mobilizacja i uświadamianie ich jak ważnym aspektem jest regularny trening. Warto podkreślić, że każdy senior może mieć bardzo odmienne potrzeby i ograniczenia zdrowotne, dlatego ważna będzie współpraca między fizjoterapeutami, rehabilitantami i instruktorami oraz trenerami.

Instruktorzy, jako osoby poniekąd odpowiedzialne za tę grupę społeczną,  powinni być przygotowani na naciągającą falę osób 60+. Wiedza o tym jak wygląda metodyka prowadzenia zajęć, w jaki sposób odpowiednio zmodyfikować ćwiczenia, jak dobrać intensywność  i objętość treningową to wiedza, która zagwarantuje bezpieczeństwo zajęć, sprawi że lekcje fitnessowe będą prozdrowotne i inspirujące dla seniorów. Kluczowym jest również informowanie tej grupy o tym, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na somatykę, pomaga regulować poziom cukru oraz ciśnienia tętniczego krwi, usprawnia funkcjonowanie układu ruchu, zmniejszając ryzyko urazów, podnosi naturalną odporność organizmu, redukuje ryzyko infekcji wirusowych i bakteryjnych, pozwala kontrolować masę ciała, zapobiegając nadwadze oraz otyłości, jest również ważnym elementem profilaktyki chorób nowotworowych – m.in. raka jelita grubego czy raka żołądka.

Ważnym zadaniem instruktorów będzie również popularyzacja aktywności. Działania te, mogą pomóc seniorom w zachowaniu niezależności i samodzielności na starsze lata, a także mogą okazać się niezwykle ważne w aspekcie leczenia depresji czy demencji starczej. Należy wytłumaczyć, co konkretnie mogą uzyskać, poświęcając czas na regularne ćwiczenia. Rzeczowa, spokojna rozmowa podparta racjonalnymi argumentami przyniesie zapewne świetne rezultaty.

Co zyskają Instruktorzy i Trenerzy pracując z seniorami?

Oprócz pewnej satysfakcji, również świadomą, oddaną i wdzięczną grupę zmotywowanych starszych ludzi, którzy będą mogli cieszyć się dobrą formą psychofizyczną oraz raz na jakiś czas, na pewno świeżo upieczone ciasto własnej roboty, kosz jabłek z ogródka  i garść miłych słów skierowanych w ich stronę.

Autor

dr Olga Borysławska

Zapraszamy na autorskie szkolenie Olgi PFS Aktywny Senior, podczas którego dowiesz się m.in. jak trenować z seniorami.

Umów się z doradcą
Skorzystaj z naszego doświadczenia umów się na bezpłatną konsultację.
Wypełnij formularz