ZESPÓŁ MIĘŚNIA GRUSZKOWATEGO

ZESPÓŁ MIĘŚNIA GRUSZKOWATEGO
Karol Kuźmitowicz, 30-05-2018

Coraz większy odsetek klientów Fitness klubów narzeka na pojawiające się u nich bóle kręgsłupa lędźwiowego. Oprócz bólu u połowy z tych osób pojawiają się objawy dodatkowe , takie jak: osłabienie siły mięśni pośladkowych, migrujące drętwienie lub mrowienie pojawiające się w pośladku, które emituje bolesność w dół po tylnej części uda, pod kolanem, przez łydkę, aż do podeszwowej części stopy. Coraz częstsza ocena stanu wysnuwana samodzielnie przez klientów to dyskopatia odcinka lędźwiowego.

Jednak okazuje się, że wszystkie te dolegliwości nie są często spowodowane chorobą krążka międzykręgowego, a raczej patologicznym napięciem mięśnia gruszkowatego (M.Piriformis).

 

Dlaczego?

Mięsień ten biegnie od kości krzyżowej do krętarza większego kości udowej. Pod mięśniem przebiega najgrubsza część nerwu kulszowego ( grubość porównywalna z ludzkim kciukiem ), niekiedy nerw ten przebija mięsień, dzieląc go na 2 części i biegnie dalej do stopy.

Patologiczne napięcie mięśnia gruszkowatego powoduje ucisk nerwu, co objawia się pojawiąjącym się bólem lub drętwieniem/mrowieniem przemieszczającym się  do stopy. Daje to bardzo podobne objawy jak przy dyskopatii, ale zupełnie innego pochodzenia. Z doświadczenia fizjoterapeutycznego wiemy, że większość typowych jednostek chorobowych określanych jako “rwa kulszowa” ma nierozerwalny związek z nadmiernym napięciem mięśnia gruszkowatego.

 

Jak możemy pomóc naszym klientom? Oto kilka praktycznych rad:

  1. Przeprowadź dokładny wywiad - kiedy pojawia się ból? jakie pozycje go nasilają/osłabiają?
  2. Przetestuj długość mięśni gruszkowatych.
  3. Jeśli stwierdzisz dużą asymetrię, zaleć regularne rociągnięcie mięśnia.
  4. Obserwuj, jeśli nastąpiła poprawa, kontynuuj postępowanie.

To tylko kilka prostych wskazówek. Pamiętać należy, że wykrycie zespołu mięśnia gruszkowatego jest bardziej skomplikowane i wymaga konsultacji lekarza czy fizjoterapeuty i zawsze musi być poparta specjalistycznymi badaniami (USG, MRI).

Pamiętajmy, objawy charakterystyczne dla dyskopatii nie muszą być związane tylko z kręgosłupem, ale równiez innymi strukturami, co zmusza nas do globalnego spojrzenia na klientów w tym aspekcie. Najważniejszym zawsze pozostaje fakt dobrego zdiagnozowania problemu.

Na szczęście mamy narzędzia i możliwości ulżenia naszym klientom. Jeśli jesteś świadomym trenerem czy instruktorem fitness zapewne dążysz do tego aby być skutecznym, dlatego zależy Tobie na tym, aby poznać sposoby wykrywania problemów u swoich klientów. Nie zaburzając swoich kompetencji w tym względzie potrafisz wstępnie określić prawdopodobieństwo możliwości wystąpienia problemu. To bardzo ważne, ponieważ w ten sposób pomagasz bardziej. W dalszej kolejności odsyłając do specjalisty zaznaczasz  możliwość objawowego wystąpienia problemu, a poprzez dobór odpowiednich ćwiczeń, pracując z ćwiczącym w sposób świadomy jesteś w stanie pomóc zmniejszając dolegliwości bólowe lub nawet zupełnie je eliminujesz.

„Regularność ćwiczeń, a przede wszystkim celowość działań pozostaje kluczem sukcesu.” 

 

Akademia Zdrowego KręgosłupaTM

Umów się z doradcą
Skorzystaj z naszego doświadczenia umów się na bezpłatną konsultację.
Wypełnij formularz