Oddech - Najbardziej zaburzony wzorzec, prowadzący do poważnych konsekwencji

Oddech - Najbardziej zaburzony wzorzec, prowadzący do poważnych konsekwencji
Karol Kuźmitowicz, 10-05-2018

Wdech i wydech... jakie to proste... robimy to codziennie od 1 sekundy życia, powtarzając ten prosty algorytm kilkaset miliardów razy. Oddech jest dla nas bardziej naturalny niż chodzenie czy robienie przysiadów. Można więc przypuszczać, że ten nawyk jest u nas nadzwyczaj sprawny i rozwinięty... Nic bardziej mylnego, stwierdzić mogę, że ponad 90% klientów Fitness klubów ma zaburzony wzorzec prawidłowego oddychania. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego poprawiamy wzorce przysiadów, martwego ciągu a nie zajmujemy się podstawami? To pytanie nasuwa się samo. Bez prawidłowego wzorca oddechu nie ma prawidłowej pracy całego ciała, o tym ten krótki artykuł.

Głównym mięśniem oddechowym jest przepona (Diaphragma), rozpięta pod żebrami niczym spadochron odgranicza klatkę piersiową od powłok brzusznych, przyczepia się również do kręgosłupa. Pełni 3 funkcje: posturalną, stabilizacyjną oraz zwierającą. Mało kto wie, że przepona i mięśnie dna miednicy są swoim lustrzanym odbiciem.

Podczas wdechu przepona obniża się zwiększając ciśnienie w powłokach brzusznych, podczas wydechu natomiast unosi się ku górze ciśnienie to zmniejszając.

 

 

Skąd zaburzenia tego wzorca?

Mimo, że przepona jest głównym mięśniem oddechowym to istnieje kilka tzw."wspomagaczy", które w większym lub mniejszym stopniu mogą zaburzać jej prawidłową pracę. W idealnym wzorcu oddechu przepona podczas wdechu obniża się pociągając dolne żebra ku dołowi, i rozszerzając je na boki. Powoduje to idealną sytuację co aktywacji mięśni Core (mięśni głębokich, stabilizujących nasz kręgosłup i warunkujących pracę mięśni na obwodzie). Na kilku przykładach przeanalizujemy w jaki sposób mięśnie powierzchowne są w stanie zburzyć wzorzec oddechu.

 

  1. Nadaktywność powierzchownych mięśni brzucha w stosunku do przepony.

Przejęcie funkcji przepony przez mięsnie powierzchowne powodują zaburzenia statyki w obrębie klatki piersiowej oraz miednicy, czyli dwóch zapalnych miejsc w naszym organizmie. Zaburzenie tej równowag prowadzi do: powstania wad postawy, nadmiernego przodopochylenia miednicy, a w konsekwencji do pojawienia się dolegliwości bólowych kręgosłupa u naszych klientów.

 

  1. Przejęcie części funkcji oddechu przez mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy (MOS)

Jego nazwa wywodzi się od przyczepów - początek mięśnia tworzą dwie głowy przyczepiające się do mostka , obojczyka . Z kolei koniec mięśnia leży na powierzchni wyrostka sutkowatego kości skroniowej.

Przejęcie funkcji oddechowej przez ten mięsień powoduje zaburzenia prawidłowego ustawienia odcinka szyjnego kręgosłupa. Zaburzony wzorzec oddechu przez MOS może prowadzić do zwiększenia protrakcji głowy, zmiany w strukturze odcinka szyjnego, co jest prostą drogą do pojawienia się bólów kręgosłupa szyjnego.

 

  1. Zaburzenie wzorca oddechu - zaburzenie pracy żeber.

Nieprawidłowa praca przepony we wzorcu oddechowym powoduje zaburzenia w pracy mięśni międzyżebrowych zewnętrznych, co doprowadzić może do pojawienia się rozlewającego się bólu pomiędzy przestrzeniami międzyżebrowymi przypominającymi neuralgię.

 To tylko 3, ale jakże wymowne przypadki zaburzenia prawidłowego wzorca oddechu. Nieprawidłowa ocena klientów Fitness klubów prowadzić może do nieprawidłowego dobory treningu. Zastanówmy się czym zająć się na początku naszej pracy z klientem. Uważam,że poprawa wzorca oddechu pozwala na lepsze wykorzystanie mięśni Core w pracy z klientami. Co za tym idzie pozwala na osiągnięcie lepszych efektów treningowych.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o Akademii Zdrowego Kręgosłupa?, koniecznie obejrzyj zapowiedź, w której krótko Karol Kuźmitowicz oraz Jakub Zembaty opowiedzą czego możecie spodziewać się na każdym module. 

 

 

           

Umów się z doradcą
Skorzystaj z naszego doświadczenia umów się na bezpłatną konsultację.
Wypełnij formularz