Trening a powięź

Trening a powięź
Bartosz Szostak, 15-10-2017

Bardzo modnym słowem w naszym świecie terapii i fitnessu jest słowo „powieź”. Trening powięzi, to zmiana myślenia o człowieku i jego funkcjonowaniu. Myślę, że warto troszkę się temu przyjrzeć.

               

Terapie powięziowe muszą zawierać w sobie elementy rozciągania, podobnie jak rozciąganie musi w pewien sposób wpływać na różnego rodzaju tkanki powięziowe. Tkanki powięziowe różnie reagują na różnego rodzaju formy rozciągania w zależności od ich spoistości oraz składu. Odpowiedź ta związana jest z kombinacją mechanicznego wydłużania, odwodnienia oraz nawodnienia tkanki, proprioceptywnego sprzężenia zwrotnego, a także reakcją komórkową modulowaną przez sygnalizację mechaniczną i zwrotną reakcję ze strony cytokin.

 

Często zawodnik nie jest w stanie brać udziału w zawodach z powodu różnych specyficznych dla danej dyscypliny kontuzji. Przyczyny tych problemów niejednokrotnie nie leżą w układzie mięśniowym lub kostnym, są jednak spowodowane przez układ łącznotkankowy, więzadła, ścięgna, torebki stawowe itp., których obciążenie przekroczyło ich wytrzymałość. Trening ukierunkowany na powięź może mieć duże znaczenie dla sportowców, tancerzy, osób aktywnych fizycznie. Dobry poziom wytrenowania powięzi, widoczny jej optymalną elastycznością i odpornością, stwarza lepsze warunki do jej funkcjonowania, a jednocześnie w dużym stopniu zapobiega urazom. Dotychczas w sporcie większy nacisk stawiano na klasyczną triadę : siłę mięśniową, sprawność sercowo-naczyniową i koordynację nerwowo - mięśniową. Niektóre alternatywne formy niezbyt często uwzględnia się w treningu.

 

Charakterystyczną cechą tkanki łącznej jest przystosowalność.. Kiedy regularnie zwiększa się obciążenie tej tkanki treningiem w zakresach fizjologicznych, to zmienia ona swoją architekturę, by sprostać wymogom. Na przykład nasza dwunożna pozycja spowodowała znaczne zgrubienie w obrębie bocznej części uda - jest ona wyraźnie twardsza. Gdy mamy do czynienia ze zmianą dyscypliny sportu zmienia się też struktura i sprężystość tkanek specyficzna dla danej dyscypliny. Każda najmniejsza zmiana w życiu codziennym pociąga za sobą zmiany w układzie powięzi. Z każdym mijającym rokiem u zdrowego człowieka wymianie ulega połowa włókien kolagenowych.

 

Z punktu widzenia trenera, fizjoterapeuty, to bardzo ważne informacje. Zawsze mamy szansę zmieniać strukturę. Im wcześniej zaczniemy, tym większe szanse mamy dla maksymalizacji wyniku.

Aby pogłębić wiedzę w tym temacie serdecznie zapraszamy na jedno z naszych szkoleń - PFS MOBILITY® z Bartosz Szostak

 
Umów się z doradcą
Skorzystaj z naszego doświadczenia umów się na bezpłatną konsultację.
Wypełnij formularz