REKOMPOZYCJA cz.1

REKOMPOZYCJA cz.1
Łukasz Raróg, 29-10-2019

Rekompozycja to zmiana składu ciała poprzez pozbycie się tkanki tłuszczowej i nadbudowę masy mięśniowej w tym samym czasie. Czy jest to możliwe? 

Nauka i badania pokazują, że rekompozycja nie jest tylko możliwa ale także częsta w reżimie treningowo-dietetycznym. Zanim odpowiemy sobie więcej o tym zjawisku, wyróżnijmy 4 grupy osób, które mają największe predyspozycje do tego procesu. 

 

POCZĄTKUJĄCY


osoby początkujące chcące uzyskać rekompozycje powinny skupić się przede wszystkim na:
-wysoko białkowej diecie (powyżej 1,2-2,5gr na kg masy ciała)
-na umiarkowanej nadwyżce kcal jeżeli już jesteś chudy, lub umiarkowanym deficycie jeśli masz trochę za dużo tłuszczyku (10-20% poniżej/powyżej bilansu kcal)
- progresie siłowym na treningach

 

TRENUJĄCY WRACAJĄCY PO PRZERWIE DO TRENINGÓW


Osoby powracające do treningów po przerwie można powiedzieć, że znajdują się na wygranej pozycji. Mięśnie mają pamięć, a dzięki większej ilości komórek mięśniowych jesteśmy w stanie o wiele szybciej wrócić do formy.

 

OSOBY Z NADWAGĄ I SIEDZĄCYM TRYBEM ŻYCIA


Zgromadzona tkanka tłuszczowa, będzie stanowić energię zmagazynowaną którą nasze ciało jest w stanie użyć w celu pobudzenia wzrostu mięśni. Nasze ciało jest w stanie efektywnie korzystać z zapasów tłuszczowych w celu rekompozycji sylwetki.

 

OSOBY NA ŚRODKACH DOPINGUJĄCYCH


Zapewniają sobie szybszą syntezę białek i tym samym regenerację, dzięki czemu mogą trenować częściej i mocniej a ich organizm nadąża z procesem superkompensacji.

A co ze sportowcami lub osobami, które trenują na siłowni już sporo czasu i chciałyby również uzyskać efekt jednoczesnego budowani i spalania tkanki tłuszczowej?

O tym w kolejnym artykule:)

 

Zapraszamy na 2 modułowe szkolenie z Programowania i Planowania Treningu z Łukaszem Rarógiem, więcej o szkoleniowcu na: https://www.profi-fitness.com.pl/szkoleniowcy/lukasz-rarog 

Najbliższe terminy:

  • 16-17.11 Trójmiasto 
  • 07-08.12 Poznań

Więcej na temat szkolenia na: https://www.profi-fitness.com.pl/trener-personalny/pfs-programowanie-i-planowanie-treningu-level-1

 

BIBLIOGRAFIA:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26500462
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23679146
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21558571
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24092765