Przygotowanie siłowe w Pole Dance

Przygotowanie siłowe w Pole Dance
Tomasz Leśnikowski, 09-07-2019

Przede wszystkim Pole Dance to bardzo techniczny sport, w którym każdy najmniejszy ruch i ułożenie ciała mają ogromne znaczenie. Lekkość w wykonywaniu najróżniejszych figur i świadomość pracy własnego ciała hartuje się godzinami na sali. Jedną z głównych ról odgrywa tutaj siła ramion, pleców i brzucha, dlatego tak istotny jest aspekt siłowy, bez którego niemożliwe będzie osiągnięcie kolejnego etapu. Dopiero regularne i jakościowe podejście do treningu oraz kształtowanie ogólnej sprawności umożliwi Ci czerpanie prawdziwej radości z tańca.

 

Po pierwsze – zapobiegaj kontuzjom

Taniec na rurze wymaga zarówno sporej siły jak i wytrzymałości całego ciała. Ciągłe obciążanie jednych mięśni kosztem innych przyczynia się do występowania dysbalansu w obrębie kręgosłupa, bioder czy barków, co w konsekwencji może prowadzić do urazów czy kontuzji. Dlatego w programach treningowych należy uwzględniać ćwiczenia zabezpieczające nasze stawy, ścięgna czy stożki rotatorów. Praca pod kątem budowania hipertrofii mięśniowej w różnych płaszczyznach znacząco pomoże uzyskać lepsze wyniki w tańcu. Kontrolowanie tempa wykonywanych ćwiczeń również ma tu ogromne znaczenie. Nastawiając się na wydłużoną fazę ekscentryczną i izometrię wzmacniasz elementy okołostawowe i przyzwyczajasz je do coraz cięższej pracy.

 

Po drugie – buduj siłę

Wykonując klasyczne ćwiczenia siłowe (przysiady, martwe ciągi, wyciskania czy podciągania) aktywujesz coraz więcej jednostek motorycznych w mięśniach i sprawiasz, że Twoja siła maksymalna rośnie. Bazując na złożonych ćwiczeniach wielostawowych angażujesz do pracy również wszystkie małe mięśnie w obrębie danej grupy mięśniowej. To z kolei z pewnością przełoży się na pozostałe cechy motoryczne wykorzystywane podczas wykonywania figur na rurze: wytrzymałość, moc, koordynację ruchową, stabilizację czy dokładność. Trening siłowy to genialne narzędzie do uzupełnienia treningów Pole Dance. 

 

 

Po trzecie – wzmacniaj centrum

Czyli nic innego jak trening Core Stability. Z tego względu, że mięśnie brzucha złożone są w 60-80% z włókien wolnokurczliwych, należy je trenować w większej ilości ćwiczeń, serii i powtórzeń z krótkim czasem przerw. Należy pamiętać, że nasze mięśnie brzucha pełnią funkcje m.in. zgięcia i rotacji oraz wspomagają oddychanie dlatego warto aby każde ćwiczenie złożone było z minimum dwóch łączonych. Angażując do pracy mięśnie głębokie (przykręgosłupowe) w znaczący sposób wzmacniasz siłę całego ciała. Odpowiedni oddech wraz ze świadomym napięciem mięśniowym gwarantuje efektywny przepływ siły z tułowia do kończyn.

 

Podsumowanie

Pole Dance to piękna dyscyplina nastawiona na płynność, lekkość i fantazję. Jest to też odpowiednia forma samorealizacji i spełnienia. Do treningów z tańca na rurze należy jednak podejść w sposób przemyślany aby przede wszystkim ćwiczyć przez lata w zdrowy, świadomy i bezpieczny sposób. Zapraszam Cię na najnowsze szkolenie z Przygotowania Siłowego w Pole Dance. Gwarantuję Ci dokładne zrozumienie wszystkich aspektów siłowych związanych z tańcem na rurze.

 

 

Rozpocznij przygodę z Pole Dance!

Prezentujemy Wam innowacyjne warsztaty poświęcone zarówno budowaniu siły i wytrzymałości w Pole Dance, jak również nauce bazowych i skomplikowanych figur w treningu na rurze. Metodycznie dobrane zestawy ćwiczeń przy użyciu gum oporowych, kettlebells i własnej masy ciała zapewnią Ci jeszcze szybszy progres. Dodatkowo zbudujesz siłę wykorzystując do tego rurę Pole Dance.

 

CZEGO NAUCZYSZ SIĘ NA WARSZTATACH?

Głównym celem szkolenia jest zadbanie o to, aby każdy uczestnik trenował przez lata w zdrowyświadomy i bezpieczny sposób. Ciągłe obciążanie jednych mięśni kosztem innych przyczynia się do występowania dysbalansu w obrębie kręgosłupa, bioder czy barków, co w konsekwencji może prowadzić do urazów czy kontuzji. Naszą ideą jest postawienie na JAKOŚĆ i ZDROWIE w tańcu.

 

Podczas warsztatów:

  • zrozumiesz zasady treningu ukierunkowanego pod taniec Pole Dance
  • poznasz podstawowe i złożone figury w tańcu na rurze
  • nauczysz się metodycznego prowadzenia rozgrzewki całego ciała
  • poznasz ćwiczenia z własną masą ciała, gumami oporowymi i odważnikami kettlebell wzmacniające mięśnie pleców, ramion, klatki piersiowej i pośladków
  • dowiesz się w jaki sposób skorygować ustawienia sylwetki
  • zrozumiesz dlaczego tak istotne jest zadbanie o mięśnie głębokie i lokalne stabilizatory
  • poznasz ćwiczenia mobilizujące i stabilizujące obręcz barkową i biodrową
  • zrozumiesz metody treningowe kształtujące Twoją siłę i wytrzymałość
  • nauczysz się ćwiczeń wykorzystywanych w treningu indywidualnym i grupowym
  • poznasz przykładowe plany treningowe i progresje każdego ćwiczenia

 

 

Warsztaty poprowadzą Tomasz Leśnikowski szkoleniowiec #ProFi oraz partnerka szkoleniowca Patrycja Wojtczak.

Kilka słów o prowadzących znajdziesz na naszej stronie:

Tomasz https://www.profi-fitness.com.pl/szkoleniowcy/tomasz-lesnikowski

Patrycja https://www.profi-fitness.com.pl/szkoleniowcy/patrycja-wojtczak