Ból biodra, co powinieneś o nim wiedzieć ?

Ból biodra, co powinieneś o nim wiedzieć ?

Biodro to staw, z którym chyba najczęściej mamy problem. Jego ból to zmora ogromnej liczby osób. Problemy z biodrem bardzo często doprowadzają do dużej niesprawności i uniemożliwiają normalne życie.

 

"Chore biodro- chory człowiek"

Tak mówił prof. Wiktor Dega, jeden z pionierów ortopedii i rehabilitacji w Polsce. Dużo można o nim pisać, ale ograniczę się do stwierdzenia, że patrząc na jego dorobek naukowy i sukcesy można stwierdzić… Znał się na tym, co robił, więc warto go posłuchać

Staw biodrowy możemy porównać do procesora, który reguluje i wpływa na funkcję całego ciała. Dlaczego? Prześledźmy tylko jedną z zależności…Funkcja twojego biodra zaburza się według pewnego wzorca. Na początku „wypada” ruch wyprostu, więc biodro ustawia się w tzw. przykurczu zgięciowym, przez to pociąga miednicę po swojej stronie do przodu, przez to kręgosłup lędźwiowy musi wygiąć się do boku…a żeby zachować równowagę to i kręgosłup piersiowy musi zareagować i wygiąć się w stronę przeciwną…a na to wszystko oczywiście reaguje szyja i jej połączenie z czaszką.

 

 

 

Zaburza się cały system. Czy głowa może boleć od problemu z biodrem?

Może (widzimy to nie raz w swoich gabinetach)

Brzmi skomplikowanie? Bo niestety tak jest.

Dobra informacja jest taka, że da się prześledzić te zmiany i pracować z nimi.

Jeszcze lepsza to ta , że jak zajmiesz się swoimi biodrami to “w gratisie” możesz pozbyć się innych dolegliwości

 

 

Co boli w biodrze?

Zwykle kiedy już zaczyna boleć, dostajemy skierowanie na zdjęcie rtg… Robimy prześwietlenie, wychodzą nam w nim zmiany zwyrodnieniowe i otrzymujemy diagnozę “zwyrodnienie stawu biodrowego” i w domyśle informację, że jak już jest uszkodzenie to będzie bolało. A za kilka, kilkanaście lat trzeba będzie biodro po prostu wymienić.

Tylko…że to nieprawda (uff)

Sama zmiana zwyrodnieniowa nie musi boleć. Chyba, że dochodzi do tak dużego uszkodzenia chrząstki stawowej, że kość trze o kość. Ale nie zdarza się to często.

Dlaczego w takim razie biodro boli? Co w nim boli?

  • Mięśnie, które przyczepiają się do kości udowej (warto  żebyś zapamiętał nazwę krętarz większy).  Jeśli twoje mięśnie pośladkowe, gruszkowaty i naprężacz powięzi szerokiej są ciągle napięte to podrażniają krętarz. A jak wiesz, kość jest pokryta specjalną błoną, nazywamy ja okostną.

Okostna ma wiele receptorów, a wśród nich takie, które reagują na nadmierne pociąganie.

No i jak takie napięte mięśnie ciągną za okostną to zaczyna ona w końcu wysyłać sygnały, że coś tu jest nie tak. A jaki sygnał nas ostrzega? Właśnie ból.

  • Druga sprawa to ból przeniesiony z innych miejsc. Nasze ciało to jedna całość i problem w jednym rejonie może powodować ból w innym. Dlatego czasem mówię, że praca fizjoterapeuty to trochę praca detektywa

Ból biodra możesz czuć przez to, że masz problem w stawach między kością krzyżową a biodrową. Ból może promieniować też od kręgosłupa lędźwiowego, bo z tego poziomu wychodzą nerwy, które sterują pracą biodra.

  • Może Cię też zdziwić, że biodro może boleć od problemu w szczęce, a dokładniej w stawie skroniowo- żuchwowym. Ale to już odległe powiązanie i nie będę Cię zamęczać szczegółami

 

Jak sprawdzę czy w moim biodrze wszystko w porządku ?

Zanim pobiegniesz zrobić zdjęcie Rtg… Stań przed lustrem… I zobacz jak stoisz.

  • Czy twoje stopy uciekają ne zewnątrz?
  • Czy jeden z kolców biodrowych przednich jest niżej?

 

Zrób też prosty test dla obu bioder. Połóż się na plecach. Zegnij jedną nogę i ustaw stopę przy kolanie nogi przeciwnej. I wykonaj ruch jakbyś chciał dosięgnąć kolanem do podłogi.

  • Czy odczuwasz ból podczas tego ruchu?
  • Czy nie jesteś w stanie zrobić ruchu w pełnym zakresie?

To już znak, że twoje biodro zaczyna szwankować. Warto skonsultować taki stan z fizjoterapeutą.

Dlaczego? Bo na tym etapie, delikatnych zaburzeń, masz najlepsze możliwości, żeby ustrzec się bólu.

 
 

Co jeśli już boli ?

A jeśli już boli? To nie jesteś w sytuacji bez wyjścia. Dzięki dobrze dobranym ćwiczeniom jesteś w stanie bardzo sobie pomóc. W kolejnym artykule pokażę Ci co możesz zrobić. Zachęcam też do udania się do specjalisty w twoim mieście.

 

Zachęcamy do udziału w zbliżających się szkoleniach Akademii: https://www.profi-fitness.com.pl/akademia-zdrowego-kregoslupa

 

Jesteś zainteresowany artykułami Agnieszki Wietrzyńskiej, odwiedź jej blog Bez kontuzji na: https://bezkontuzji.com/