AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA OSÓB STARSZYCH - CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ?

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA OSÓB STARSZYCH - CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ?
ProFi Fitness School, 15-02-2024

Aktywność fizyczna osób starszych

Starzenie się jest naturalnym etapem ludzkiego życia. W ciągu ostatnich dekad czas trwania ludzkiego życia znacznie wydłużył się, a obecne prognozy zapowiadają kontynuację tego trendu. Proces starzenia się niesie ze sobą szereg zmian biologicznych, fizycznych oraz psychicznych. Wraz z wiekiem zmniejsza się sprawność fizyczna - zwłaszcza siła, wytrzymałość oraz gibkość. Może się to przekładać na problemy z wykonywaniem czynności życia codziennego oraz uczestniczeniem w życiu społecznym. 

Regularna aktywność fizyczna stanowi fundament procesu pomyślnego starzenia się (ang. healthy-aging). Wywołuje ona wśród osób starszych szereg prozdrowotnych korzyści oraz zwiększa ich sprawność funkcjonalną. To z kolei pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu jakości życia oraz niezależności. W związku z obecną sytuacją demograficzną koniecznością jest zadbanie o to, aby seniorzy pozostawali jak najdłużej w jak najlepszej kondycji, zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Osoby starsze coraz częściej i chętniej biorą udział w zajęciach ruchowych. Jako trenerzy powinniśmy otoczyć ich szczególną opieką i wsparciem

O czym musimy pamiętać planując aktywność fizyczną osób starszych?

Trening osoby starszej będzie w głównej mierze nastawiony na cele prozdrowotne. Przed rozpoczęciem aktywności konieczne jest przeprowadzenie wywiadu oraz specjalistycznych testów sprawnościowych. W razie potrzeby warto skorzystać z konsultacji lekarskiej lub fizjoterapeutycznej. Kompleksowy program ćwiczeń powinien zawierać ćwiczenia aerobowe, wzmacniające oraz gibkościowe. Niezbędne jest wdrożenie elementów ćwiczeń równoważnych i koordynacyjnych. Programy aktywności fizycznej kierowane do osób starszych powinny być ciekawe i różnorodne, ale zarazem bezpieczne. Intensywność jednostek treningowych powinna być odpowiednio dobrana do grupy ćwiczących. Konieczne jest monitorowanie oraz dostosowywanie poszczególnych ćwiczeń do indywidualnych możliwości uczestników.

Czym powinien wyróżniać się Instruktor aktywności fizycznej osób starszych?

Instruktor powinien prezentować wysoką kulturę osobistą, dbać o komfort i dobre samopoczucie ćwiczących. Bardzo ważne są tutaj doskonałe umiejętności komunikacyjne. Instruktor powinien również cechować się dużą elastycznością i kreatywnością, aby sprostać różnorodnym potrzebom osób starszych. Proponowane ćwiczenia powinny być możliwe do wykonania oraz sprawiać ćwiczącym przyjemność. Aktywność fizyczna powinna bowiem wpływać na zdrowie i dobre samopoczucie seniorów.

 

Autorka:

Sara Szczepska-Miga - fizjoterapeutka, trenerka, szkoleniowiec.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak w bezpieczny i zarazem ciekawy sposób prowadzić zajęcia grupowe dla osób starszych zapraszamy na szkolenie PFS Aktywny Senior w Zajęciach Grupowych.

Umów się z doradcą
Skorzystaj z naszego doświadczenia umów się na bezpłatną konsultację.
Wypełnij formularz