Witamina C - Mityczna siła lewoskrętności

Witamina C - Mityczna siła lewoskrętności
Adam Sokół, 17-12-2016

Obecnie panuje swego rodzaju trend do stosowania dużych (często zbyt dużych, ale to temat osobnych rozważań) dawek witaminy C. Co więcej, pojawiają się liczne głosy, że ów witamina, aby działać musi być lewoskrętna.

Problem tkwi w tym, że takowa nie istnieje...

Witaminą C nazywamy kwas L-(+)-askorbinowy. I to właśnie, w tym "L-(+)" jest klucz do zrozumienia, co kryje się za pojęciem "skrętność", a bardziej prawidłowo "skręcalność światła spolaryzowanego". Określenie to opisuje, w jakim kierunku skręci pojedyncza, ukierunkowana wiązka światła, po przejściu przez dany związek, w tym wypadku kwas askorbinowy. Problem w tym, że cechę tą, w nazwie związku opisuje znak "+" - prawoskrętny lub "-" - lewoskrętny, a nie litera "L" lub "D", która opisuje zupełnie inną cechę związków - układ grup chemicznych -H oraz -OH przy atomie węgla asymetrycznym. 

Czy to oznacza, że nie ma kwasu L lub D-(-)-askorbinowego. Jest, tylko stanowi związek nieaktywny biologicznie lub w przypadku D-(-)-askorbinowego (stanowiącego konserwant żywności - E315), znacznie mniej aktywny biologicznie. Takich związków nie możemy nazwać witaminą C.

A więc produkt reklamowany jako kwas L-askorbinowy wcale nie mówi nam o tym że jest lewoskrętny, a mówi po prostu o tym że jest to witamina C. Dopiero dodanie znaku "+" albo "-" mówiłoby o jej skrętności, a tego niestety wiele specyfikacji produktu już nie podaje.

Czy nieprawidłowy opis suplementu diety, w którym napis na opakowaniu mówi o zawartości "lewoskrętnej witaminy C" jest zgodny z prawem? - nie. Natomiast przeciwdziałanie Głównego Inspektoratu Sanitarnego przeciwko tym drobnym rozbieżnościom w nazwie produktu polega na wezwaniu do korekty błędu, natomiast bez wskazania terminu dokonania tejże korekty. W konsekwencji sprzedaż takiego suplementu może być kontynuowana na odpowiedzialność producenta.

Aby ustrzec się przed mylnymi nazwami handlowymi kupując w Internecie (a tam najczęściej znajdziemy deklarację o "lewoskrętności" sprzedawanej witaminy C), należy zwrócić uwagę na zgodność opisu specyfiku na stronie internetowej z opisem fizycznie otrzymanego opakowania produktu, a także sprawdzić status suplementu na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

 

Umów się z doradcą
Skorzystaj z naszego doświadczenia umów się na bezpłatną konsultację.
Wypełnij formularz