PUNKTY SPUSTOWE CZ.3

PUNKTY SPUSTOWE CZ.3
Bartosz Szostak, 17-06-2019

W trzeciej części artykułu poświęconego punktom spustowym, zajmiemy się tematem dotyczącym zaburzenia snu, bólu głowy, zostanie poruszony temat punktów spustowych satelitarnych, oraz powodujących dysfunkcję ruchu.

 

 

We wcześniejszych artykułach opisane zostały wszystkie rodzaje punktów spustowych: aktywne, utajnione, pierwotne i wtórne. Pozostały dwie grupy, z którymi należy się zapoznać przed pracą ze swoim podopiecznym to punkty spustowe satelitarne oraz powodujące dysfunkcje. Zaczynając od punktów spustowych satelitarnych mogą się one pojawiać w obrębie tego samego mięśnia, w którym znajduje się w danym momencie pierwotny (główny) punkt spustowy. Zazwyczaj w łatwy sposób można go dezaktywować, znajdując i dezaktywując pierwotny punkt spustowy (główny) w danym mięśniu. Punkty spustowe satelitarne w mniejszym stopniu mogą powstawać w innych mięśniach związanych z obszarem rzutowania pierwotnego punktu spustowego (głównego).

Drugą grupą są punkty spustowe powodującą dysfunkcję układu ruchu, jak sama nazwa wskazuje ich umiejscowienie w danym mięśniu powoduje zmniejszony zakres ruchomości co często prowadzi do upośledzenia wykonywania pracy ekscentrycznej i koncentrycznej mięśnia. Mogą one powstać poprzez nadmierne rozciągnięcie mięśnia, unieruchomienie, przemęczenie lub przeciążenie. Co powoduje odcinkowe zaburzenie czynności narządu ruchu.

 

 

UMIEJSCOWIENIE PUNKTÓW SPUSTOWYCH

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest umiejscowienie punktów spustowych, które głównie znajdują się w brzuścach mięśni lecz często dotyczą także ścięgien, a nawet więzadeł. Bardzo częstym pojawieniem się aktywnego punktu spustowego na więzadle krzyżowo – guzowym, które jest więzadłem pośrednim wzmacniającym staw krzyżowo – biodrowy oraz jest jedynym miejscem przyczepu mięśnia pośladkowego wielkiego. Może kojarzyć się bardzo mylnie z rwą kulszową, gdzie przebieg bólu przechodzi od mięśnia pośladkowego wielkiego przez tylną część uda aż do podudzia. Dlatego, bardzo ważną rzeczą w diagnostyce punktów spustowych jest znalezienie przyczyny bólu oraz zlokalizowanie danego miejsca powstanie punktu spustowego.  

 

Punkty spustowe powodują ogromną ilość objawów bólowych w okolicy głowy i szyj. Punkty spustowe bardzo często są powodem pojawiania się:

  • bólów i nadwrażliwości zębów,
  • zatykania uszu, bólu zatok,
  • kataru zatokowego,
  • sztywności karku

co jest spowodowane powstawaniem punktów spustowych na mięśniu czworobocznym grzbietu, a także bólu gardła. Pojawienia się punktów spustowych w okolicy głowy ma ogromny wpływ na poziom snu i jego prawidłowy przebieg a także bóle migrenowe. Zaburzenia snu spowodowane są punktami spustowymi, które umiejscowione są w mięśniach szczęki, szyi i karku. W łatwy sposób można wyjaśnić tą przypadłość, mięśnie karku wywołujące ból szyi prowadzą z kolei do wywołania bólu głowy, co jest przyczyną bardzo często złej diagnostyki oraz zlokalizowania przyczyny powstawia bólu głowy. Żeby zlokalizować i poradzić sobie z bólem głowy musimy się zająć trzema głównymi mięśniami szyi:

  • mięsień czworoboczny grzbietu,
  • mięsień dźwigacz łopatki oraz
  • mięsień mostkowo – obojczykowo – sutkowy.

 

Zacznijmy od mięśnia mostkowo – obojczykowo – sutkowego, który położony jest z przodu oraz z boku szyi jest widoczny gołym a każdy jest w stanie go zlokalizować za pomocą dotyku. Mięsień ten pod czas zwykłego dotyku nie boli, pojawienie się bólu na mięśniu (MOS), może pretendować do tego że znajdują się na nim punkty spustowe, które promieniują i powodują uczucie bólu głębi oka, ból języka podczas przełykania oraz bólu głowy nad oczami.

 

 

W mięśniu czworobocznym grzbietu lokalizacja punktów spustowych najczęściej występuje na części zstępującej prowadzą do bólów potylicznych, bólów okolicy żuchwy oraz okolicy kości skroniowej. Przyczyną powstawania punktów spustowych na mięśniu czworobocznym jest chociażby stresująca praca, przebywanie w niskich temperaturach. Idealnym zaleceniem w tym przypadku jest masaż mięśnia czworobocznego, co spowoduje rozluźnienie części zstępującej i da uczucie „luzu psychicznego”. Taka terapia jest idealna dla osób, które na co dzień zmagają się z dużą ilością zadań oraz stresu związanego z wykonywaną pracą. Mięsień dźwigacz łopatki daje bardzo podobne przyczyny bólowe co mięsień czworoboczny grzbietu powodując bóle w okolicy żuchwy oraz okolicy oka.

Praca nad punktami spustowymi, zlokalizowanymi w okolicy szyi daje bardzo pozytywne efekty do prawidłowego codziennego funkcjonowania.

 

Każdy z nas posiada punkty spustowe lecz sztuką jest zlokalizować przyczynę występowania bólu i w prawidłowy sposób go zniwelować. 

Zapraszam serdecznie na szkolenie PFS Mobility, na którym zostanie poruszony temat punktów spustowych. 

Więcej na: https://www.profi-fitness.com.pl/trener-personalny/mobility