Drętwienie ręki- sprawdź to!

Drętwienie ręki- sprawdź to!
Kamil Malinowski, 12-02-2019

Nie raz się pewnie zastanawialiście jak to jest możliwe. Czuję się świetnie i dziwnym trafem zaczyna mi doskwierać drętwienie ręki. Palce zachowują się jakby przebiegało po niej stado mrówek. Wiesz pewnie o czym mówię... Charakterystyczną sytuacja podczas snu, gdzie budzisz się w nocy i nagle nie masz czucia w ręce. Musisz pomagać sobie drugą, żeby wróciło czucie?


W obręczy barkowej znajdują się dwa wąskie przejścia, w których ucisk określany jest mianem zespołu górnego otworu klatki piersiowej. W okolicy obojczyka przestrzeń żebrowo-obojczykowa jest ograniczona przez pierwsze żebro oraz przez obojczyk. W tym miejscu splot ramienny wraz z tętnicą i żyłą podobojczykową biegnie w stronę dołu pachowego. Obniżanie i cofanie (retrakcja) obręczy barkowej zwęża tę przestrzeń.

Przyczyną zwężenia mogą być:

  • opadające barki,
  • poszerzenie otworu górnego klatki piersiowej w wyniku przewlekłej rozedmy lub
  • deformacja obojczyka po złamaniu.

W tym artykule postaram się odpowiedzieć na Twoje pytanie, dlaczego tak się dzieje i gdzie jest główna przyczyną tej dolegliwości.

Jako trener przygotowania motorycznego i fizjoterapeuta zawsze, ale to zawsze od zera diagnozuje swoich sportowców jak i amatorów. Najpierw trzeba wykonać podstawowe testy jak nie więcej, żebym mógł z czystym sumieniem mógł poprowadzić klienta wiedząc, że nie grozi mu żadna kontuzja. Jak wiemy doskonale z doświadczenia, każdy z nas ćwiczy lżej lub ciężej. Jest progres, siła, dynamika, przyspieszenie itp. Ogólnie jesteśmy coraz bardziej sprawniejsi. Wspinamy się na wyżyny swoich możliwości i nagle co? Kontuzja! Zacznijmy od początku. Podstawy anatomii zawsze warto sobie przypomnieć.

Zespoły uciskowe w obręczy barkowej

W swoim przebiegu od otworów międzykręgowych do nerwów ramienia splot ramienny przechodzi przez kilka zwężeń, w których może zostać uciśnięty.

Test prowokacyjny pozwala zróżnicować tę dolegliwości od innych przypadków: dociśnij obręcz i przytrzymując w tej pozycji, zbadaj puls na tętnicy promieniowej. Gdy przestrzeń znacznie się zwęża, tętno jest słabe lub całkowicie znika, a pacjent od razu daje oznaki dolegliwości bólowych.

W okolicy mięśnia piersiowego mniejszego dystalna część splotu ramiennego wraz z tętnicą podobojczykową, wchodzi do dołu mięśniem piersiowym mniejszym oraz pod jego przyczepem na wyrostku kruczym łopatki. Przy maksymalnym odwiedzeniu (uniesieniu) nerw nie może ominąć położonych tu struktur i owija się dookoła końcowego ścięgna mięśnia piersiowego mniejszego przez co ulega rozciągnięciu.

Objawy spowodowane zwężenie w tym obszarze są przez to znane jako zespół nadmiernego odwiedzenia (hiperabdukcji). Struktury są zazwyczaj dość elastyczne, dlatego objawy występują dopiero w wyniku długotrwałego utrzymania w odwiedzeniu (uniesieniu), np. podczas snu.

 

Jeśli masz jakiekolwiek dolegliwości bólowe, których nie potrafisz sam zdiagnozować zawsze wybierz się do specjalisty. Wykona odpowiednie testy funkcjonalne dzięki, którym sprecyzuje przyczynę dysfunkcji aparatu ruchu.

Pamiętaj, w pierwszej kolejności ocena i analiza oraz korekta, a później zabawa treningiem!